iSketch.cz

České stránky o programu Trimble SketchUp / Google SketchUp. Návody, tipy, triky, rady a další!
Vyhledávání:
Podpořte iSketch

Návody

1. Nástroje & Pracovní plocha

Září 17, 2010 pridal iSketch do rubriky Návody

Návod

První článek na tomto webu bude určen pro začátečníky. Dnes se podíváme na nástroje Select, Push/Pull, Orbit a Move/Copy. Tyto nástroje jsem vybral, protože pro základní práci s programem Google SketchUp jsou nezbytně důležité a při další práci je budeme potřebovat.

  • Nástroje a jejich ikony
Nástroj Select (Výběr objektů)
Nástroj Push/Pull (Vytahování)
Nástroj Orbit (Orbita, 3D otáčení)
Nástroj Move/Copy (Přesouvání objektů)
Nástroj Rectangle (Tvorba čtvercové a obdélníkové plochy)
  • Kde nástroje najít?

Po prvním spuštění programu nebudete mít moc nástrojů k dispozici a proto je nutné si jich vytáhnout víc. SketchUp má jeden velký panel, na kterém jsou hlavní nástroje a ten si proto vytáhneme. Klikněte na View, poté na Toolbars a poté na položku Large Tool Set. Na pracovní ploše se vám objeví velký panel nástrojů.

  • Pracovní plocha

Na obrázku níže vidíte pracovní plochu. Okolo ní jsou panely nástrojů (po levé straně panel Large Tool Set) a nahoře nábídky File, Edit a další. V pracovní ploše jsou tři nekonečně dlouhé čáry. Jedná se o osy X, Y a Z. Tyto osy jsou důležité především kvůli správné orientaci v 3D prostoru. Pokud vám tam nějakým způsobem vadí, tak je lze samozřejmě vypnout, ale pro začátek tuto variantu nedoporučuji (pro vypnutí klikněte na View a poté odškrtněte políčko Axes, stejným způsobem je lze zase zapnout).

Obrázek: Pracovní plocha

  • První objekt, otočení a orbita

Nyní si vymodelujeme kvádr, který si zkusíme přesouvat a vyzkoušíme si okolo něj otáčet pomocí Orbity.

Jako první věc kterou uděláme je, že smažeme postavičku která stojí na průsečíku os. Vybereme nástroj Select, klikneme na postavičku a stiskneme klávesu Delete, čímž postavu vymažene (tímto způsobem lze smazat v podstatě cokoliv co vybereme).

Potom klikneme na tlačítko Rectangle, klikneme na místo třeba v průsečíku os a roztáhneme plochu dle svého uvážení, poté znovu klikneme a tím tvorbu plochy zakončíme. Nyní vybereme nástroj Push/Pull a klikneme na námi vytvořenou plochu. Plochu vytáhneme dle svého uvážení a poté dalším kliknutím vytažení ukončíme (doporučuji vytáhnout plochu do kladné části v prostoru – tam kde nejsou osy tečkované / přerušované).

Nyní označíme celý náš objekt pomocí nástroje Select (přitlačením levého tlačítka myši a následným táhnutím doprava dolů označíme celý objekt a ne jenom jeho část) a vybereme si nástroj Move/Copy. Po vybrání nástroje klikneme na jeden ze spodních rohů objektu a tahem myši ho přesuneme jenom pro zkoušku kousek od os. Nyní vybereme nástroj Orbita a kliknutím a přidržením levého tlačítka myši můžeme pohybem myši okolo objektu zjednodušeně řečeno létat (tato operace se dá provést i stisknutím kolečka myši a značně tak urychlí práci, protože není potřeba hledat tlačítko Orbity). Také vyzkoušejte otáčení kolečka, protože tato funkce skýtá Zoom, tedy přibližování a oddalování.

Pokud by byly nějaké dotazy, týkající se operací v tomto článku, tak neváhejte a napište do komentářů, pokusím se vám co nejrychleji pomoci.

Tagged , , , , ,2 komentářů

  1. betuBře 16, 2012 at 20:12

    ahoj..mam problem a to taky, ze ked dam select, tak na mi nezobrazi vyber oknom. To znamena ze ak chcem nieco vybrat tak musim klikat na jednotlive plochy alebo ciary. Da sa to niekde zapnut aby mi prednety vyberalo oknom ?

  2. adminBře 25, 2012 at 02:43Autor

    Ahoj, nevím jestli ti úplně rozumím… Vybereš nástroj Select, stiskneš levé tlačítko myši a táhnutím vybereš libovolný počet objektů najednou. Pokud ti nástroj takto nefunguje, pak opravdu netuším, kde by mohl být problém 🙁 , ale možná jsem tvůj problém jenom špatně pochopil…


iSketch statisticky
TOPlist
iSketch sociálně