iSketch.cz

České stránky o programu Trimble SketchUp / Google SketchUp. Návody, tipy, triky, rady a další!
Vyhledávání:
Podpořte iSketch

Návody

5. Welcome to SketchUp & výběr jednotek

Listopad 22, 2011 pridal iSketch do rubriky Návody

Návod

Dnes se podíváme na jednu z věcí, kterou většina neznalých přeskočí a později toho může litovat. Tou je úvodní okno, které nemá za účel Vás hned při spuštění otravovat, i když se to tak možná zprvu jeví. Krom pomoci nabízí výběr předdefinované pracovní plochy, ve které se po spuštění pohybujete. A to je právě ona položka, kterou hodně lidí přeskočí.

 • Welcome to SketchUp

Hned při spuštění programu Vám vyskočí okénko, které nese výstižný název Welcome to SketchUp … Jak už jsem v prvním odstavci psal, může se to zdát otravné, ale na druhou stranu pro někoho velice užitečné. Pokud Vám podobné okno na začátku nevyskakuje, tak vlastníte buď jednu ze starších verzí SketchUpu, nebo jste již okno deaktivovali (dá se otevřít přímo z programu z hl. panelu > Help / Welcome to SketchUp). Hned v první záložce Learn nabízí program pomoc a to buď prostřednictvím video tutoriálů, nebo třeba nabídkou tipy & triky. Na pravé straně je vždy odkaz na jeden z nových příspěvků oficiálního blogu Google SketchUp (viz obrázek). Oficiální blog Google SketchUp naleznete zde.

Welcome to SketchUp … / Learn

Další záložkou je záložka License. V této záložce máte seznam zakoupených licencí. Myslím, že není potřebovat se touto položkou dále zaobírat a proto se přesuneme rovnou k záložce Template. Právě na tomto místě si před spuštěním samotné aplikace můžete zvolit, v jakém prostředí budete chtít pracovat.

Welcome to SketchUp … / Template

SketchUp má vše rozděleno do skupin Simple Template, Architectural Design, Google Earth Modeling, Engineering, Product Design and Woodworking, Plan View a Beginning Training. U každé z položek je vždy řádek Units (Jednotky), který udává, v jakých jednotkách hodláte pracovat. Ne u každé skupiny máte na výběr ze všech měrných jednotek. SketchUp zkrátka počítá s tím, že když se budete zaobírat arhitekturou, tak Vám bude stačit výběr mezi metry, stopami a palci. Samozřejmě každý pracuje podle svého a proto si také ukážeme, jak změnit jednotky přímo ve SketchUpu. Nejprve však k častému dotazu, proč je každá pracovní plocha jinak barevná. Krom toho, že Vám barevné rozlišení každé skupiny pomůže při rychlém výběru z Templates, tak k ničemu. Hlavním důvodem však je, že každá skupina pracuje s jiným stylem (Stylesviz návod č. 4), což znamená, že v každé ze skupin narazíte kupříkladu na jiné typy čar. Krom jiného si ve stylech můžete přenastavit také barvu pracovní plochy – např. zelená není úplně příjemná. K oknu Welcome to SketchUp na závěr dodám, že jej lze odškrtnutím položky Always show on startup deaktivovat.

 • Výběr jednotek

Nyní však již ke slíbené změně měrných jednotek přímo ve SketchUpu. V hlavní nabídce SketchUpu klikněte na Window / Model Info (Okno / Informace o modelu). Vyskočí na Vás okénko Model Info. V levém sloupečku klikněte na položku Units (Jednotky).

Model Info / změna měrných jednotek

 V řádku Format lze v pravém sloupečku změnit měrné jednotky. Máte na výběr z:

 • Inches – Palců
 • Feet – Stop
 • Milimeters – Milimetrů
 • Centimeters – Centimetrů
 • Meters – Metrů

V kolonce Precisions si lze nastavit přesnost dané měrné jednotky až na jednu miliontinu. Jsou zde i další nastavení, s kterými ale není nutné nikterak šachovat. I když …

… pro zvídavé zde zbytek funkcí ještě popíšu. Neberte to ale jako nadstandard. Určitě se bez následujících funkcí obejdete, ale opět nejde o nic složitého a při práci se zrovna tyto funkce mohou leckomu hodit. V kolonce Enable lenght snapping se dá nastavit přichytávání. Dejme tomu, že potřebujete vytvořit např. lomenou čáru, která se bude lámat po každých 150mm. Do okénka vepíšu tedy 150mm a potvrdím klávesou enter. Když teď budu tvořit čáru, tak se mi po každých 150mm pozastaví / přichytí. Ač se nad touto funkcí možná pousmějete, tak vězte, že se může v budoucnu hodit a oceníte ji. Všimněte si však, že pracujeme pouze s nastavením Lenght Units, neboli s nastavením měrných jednotek délky. V Angle Units nalezneme podobné nastavení. Tentokrát se však bavíme o nastavení úhlů. Kolonka Precision opět udává přesnost a položka Enable angle snapping opět krokování. Na obrázku výše je vepsána hodnota 15 stupňů. Znamená to tedy, že např. při otáčení krychle se mi po každých 15 stupních pootočení kurzor pozastaví / přichytí. Opět se jedná o zajímavou a v budoucnu možná potřebnou funkci.

 • Závěrem

Výběr měrných jednotek je velice důležitý a to ať už modelujete dům, nebo třeba židli. Je tedy dobré se předem rozmyslet, nad čím hodlám pracovat. Přesné zadávání jednotek si ukážeme v některém z příštích návodů.

 

 

Tagged , , , , , , ,4 komentářů

 1. krpyČvc 11, 2012 at 21:42

  skvělé návody, bude ještě pokračování?

 2. adminČvc 27, 2012 at 23:50Autor

  Ahoj, určitě ano! 🙂 Tvorba a vymýšlení nových návodů není úplně nejjednodušší a trvá mi trochu déle, než dokážu vypracování takového tutoriálu vymyslet. Každopádně se můžete i nadále těšit na nové návody! 😉

 3. LubosSrp 29, 2012 at 22:29

  Zdravim Vas.
  Ste borec.
  Sk.

 4. adminZář 25, 2012 at 19:12Autor

  😀 Teď jste mě rozesmál. Díky 🙂


iSketch statisticky
TOPlist
iSketch sociálně