iSketch.cz

České stránky o programu Trimble SketchUp / Google SketchUp. Návody, tipy, triky, rady a další!
Vyhledávání:
Podpořte iSketch

Pluginy

Nástroj: Tvorba koule

Leden 20, 2012 pridal iSketch do rubriky Pluginy

Plugin

Do rukou se mi dostal velmi praktický plugin, který dle mého názoru využije snad úplně každý. Jedná se o prostý nástroj, s nímž už nikdy nebude problém vytvořit kouli (sphere). SketchUp totiž podobný nástroj nemá a kouli si musí každý vytvořit sám, nebo si ji prostě importovat z adresáře.

SketchUpu, kde je jako pár dalších „ukázkových“ modelů uložena. Po instalaci tohoto pluginu se vám objeví v nabídce Draw (Kreslení) nástroj s názvem SphereTool. Po jeho vybrání stačí kliknout do prostoru, tahem myši nastavit poloměr koule a máte hotovo.

Vpravo dole ve SketchUpu se po výběru nástroje ShapeTool objeví okénko udávající počet segmentů koule. Tuto hodnotu můžete dle libosti upravit. Myslím, že zde žádný limit není, nebo alespoň není uváděn ze strany autorů pluginu.

Animace tvorby koule

Starší verze pluginu pro SketchUp 6 ale není k uživateli tak přívětivá. V nabídce Draw (Kreslení) naleznete po instalaci položku Sphere – jde o tentýž nástroj, jen má jiný název. Po kliknutí musíte zadat parametry ručně a po potvrzení se vám koule vytvoří.

Testováno ve verzi: SketchUp 6, SketchUp 8

Instalace: Obsah staženého archivu překopírujte do:

…/adresář SketchUpu/Plugins/

Poznámka: Berte prosím všechny pluginy s rezervou. Jsou vyvíjeny ze strany uživatelů a mnohdy nefungují tak, jak bychom si přáli. Pokud vám nebude plugin fungovat správně, zkuste stáhnout jinou verzi, nebo se zkuste zeptat přímo v komentáři. Je ale velice nepravděpodobné, že vám pomohu problém vyřešit – nejsem programátor a vývojem pluginů se nezabývám. Pokud budete vědět o novější verzi daného pluginu, budu rád, když mi dáte vědět. Děkuji 😉

Odkaz ke stažení: pro verzi 6, pro verzi 8

Dodatek: Plugin může být funkční i na dalších verzích SketchUpu. Já bohužel všechny nevlastním, takže je nutné plugin vyzkoušet. Pluginy nepodrobuji nějakému hlubokému testování. Jde mi především o to, aby po instalaci SketchUp běžel tak jak má a aby se plugin zobrazoval. Dále testuji jen základní funkce, proto mě při nefunkčnosti nekamenujte a popř. se porozhlédněte po jiné verzi, či nějaké alternativě.

 iSketch statisticky
TOPlist
iSketch sociálně